Skutki uboczne diety Dukana

Dieta Dukana cieszy się rosnącą popularnością i jej efekty są powszechnie znane. Jednak przed podjęciem decyzji o przejściu na jakąkolwiek kurację odchudzającą warto wziąć pod uwagę fakt, że nawet najbardziej rewelacyjny program żywieniowy posiada zarówno zalety, jak i niestety wady oraz skutki uboczne. Pomimo, że żywienie się według diety białkowej daje szanse zrzucenia wszystkich zbędnych kilogramów, to jednak sposób odżywiania jaki ona proponuje może niekorzystnie wpłynąć na ogólny stan naszego zdrowia.

Po całkowitym zaprzestaniu, bądź też drastycznym ograniczeniu spożywania węglowodanów, organizm człowieka szybko zaczyna odczuwać niedobory energii, co może spowodować niepożądane skutki zdrowotne, a w szczególności spowolnienie procesów przemiany materii. Należy pamiętać, że dla serca i mózgu węglowodany mają bardzo istotne znaczenie, zapewniając ich prawidłowe funkcjonowanie. Osłabienie tych kluczowych narządów może być naprawdę niebezpieczne w skutkach. Z powodu deficytu energii, pokrywanego uprzednio przez węglowodany, nasze ciało zaczyna być osłabione i na wszystko brakuje nam siły.

Z uwagi na opisane czynniki organizm rozpoczyna spalanie tłuszczu zmagazynowanego w tkance tłuszczowej, czerpiąc z tego energię niezbędną do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania procesów życiowych. Takie przestawienie metabolizmu może powodować zarówno zakwaszenie, jak i bóle mięśni. Objawy tego rodzaju zwykle świadczą o niedożywieniu i mogą mieć niewspółmiernie negatywny wpływ na stan zdrowotny całego organizmu, którego nie zrównoważą pozytywne efekty odchudzania. Nierozważne stosowanie diety może wyrządzić krzywdę, a wtedy odchudzanie okazałoby się całkowicie zbyteczne. Jeśli organizm przez dłuższy czas będzie zmuszony do funkcjonowania w trybie głodu i niedożywienia, to serce, mózg i nerki zostaną narażone na zaburzenia swojej prawidłowej pracy.

Dieta Dukana może powodować wytrącanie w moczu zbyt dużej ilości wapnia, co czyni nasz organizm bardziej podatnym na osteoporozę Stopniowe podupadanie na zdrowiu bez możliwości powrotu do wcześniejszych przyzwyczajeń żywieniowych u niektórych kuracjuszy może również skutkować innymi poważnymi schorzeniami w postaci kamieni nerkowych, zapalenia pęcherza moczowego i dolnych dróg moczowych, a także zwiększenia ryzyka zapalenia mięśnia sercowego, zawału serca i udaru mózgu. Zmiana jakichkolwiek nawyków żywieniowych stanowi dla organizmu ogromną rewolucję, wpływając bardzo znacząco na wszelkie procesy przemiany materii oraz kluczowe czynności życiowe. Z tego względu fundamentalne znaczenie ma nie tylko wykonanie niezbędnych badań lekarskich przed przystąpieniem do stosowania diety, ale także ciągłe monitorowanie stanu własnego zdrowia, a w razie wątpliwości korzystanie z konsultacji medycznych.

Kuracja ta jest bardzo niewskazana dla osób z różnymi problemami zdrowotnymi, a w szczególności z chorobami serca i nerek, gdyż właśnie te narządy są najbardziej narażone w przypadku stosowania nieodpowiedniej diety. Zawsze należy mieć świadomość, że najważniejsze jest nasze zdrowie i do każdej kuracji odchudzającej trzeba podchodzić racjonalnie. Nie można dopuścić do sytuacji, w której nasza walka z nadwagą mogłaby stać się główną przyczyną uszczerbku na zdrowiu, czasami niestety nieodwracalnego w swoich skutkach.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.