Dieta Dukana fazy
Dieta Dukana, nazywana też planem Protal, składa się z czterech, ściśle połączonych ze sobą faz kuracji odchudzającej, których zadaniem jest doprowadzenie osoby z nadwagą do wyznaczonej wagi i wspomaganie w jej utrzymaniu. Te następujące po sobie etapy o coraz mniej rygorystycznych zasadach mają zróżnicowane cele. Pierwsza faza ma charakter uderzeniowy, by zapewnić szybki start oraz intensywną i stymulującą utratę kilogramów. Druga, zwana też fazą równowagi, gwarantuje regularny spadek masy ciała pozwalający dojść do upragnionej wagi. Trzecia faza daje szansę utrwalenia dopiero co osiągniętej i jeszcze niestabilnej szczuplejszej sylwetki, a w czwartej dostajemy receptę na definitywną stabilizację masy ciała pod warunkiem przestrzegania ścisłej diety przez jeden dzień w tygodniu do końca życia.
Pierwsza faza diety – Protal I – jest nazywana uderzeniową, bądź fazą ataku. Wprowadza ona radykalne przestawienie żywienia na produkty prawie wyłącznie białkowe, powodujące szybką, a wręcz natychmiastową utratę zbędnych kilogramów. Osoby odchudzające się mogą ją postrzegać jako pewnego rodzaju próbę wytrzymałości, ponieważ wymaga wyrzeczeń żywieniowych. Nie trzeba jednak zmniejszać porcji posiłków, ale jedynie zadbać o zmianę składu spożywanych dań. Faza uderzeniowa diety została tak skonstruowana, aby osoby rozpoczynające kurację zostały odpowiednio zmotywowane do jej kontynuowania. Zachętą do działania i stosowania kolejnych etapów diety jest błyskawiczne tempo utraty nadwagi. Doktor Dukan docenił działanie czynnika psychologicznego, jaki stanowi obniżenie wagi osiągnięte w ciągu zaledwie kilku dni. Owocuje to z pewnością wzmocnieniem motywacji. Widząc stosunkowo szybkie efekty stosowania diety nabieramy przekonania, co do jej skuteczności. Pierwsza faza diety trwa od 5 do 10 dni. Może być nawet krótsza, jeśli nie chcemy zrzucić zbyt wielu kilogramów, jednak zdecydowanie nie powinniśmy jej przedłużać poza wyznaczone granice czasowe.
Druga faza diety – Protal II – nazywana fazą równowagi lub naprzemienną, wprowadza znaczne urozmaicenie w dotychczasowym programie żywienia zapoczątkowanym w fazie uderzeniowej kuracji. Niestety, nadal niedopuszczalne jest spożywanie niektórych potraw, ani też nadużywanie tych, które nie mają odpowiednio wysokiej zawartości białka. Przez 5 dni należy żywić się wyłącznie produktami białkowymi, na które zezwalała pierwsza faza diety, a przez kolejne 5 dni można przygotowywać potrawy z wykorzystaniem produktów z pierwszego etapu diety wzbogaconych o niektóre warzywa. Faza równowagi jest stosowana do momentu osiągnięcia przez kuracjusza wymarzonej sylwetki i masy ciała. Wynika z tego, że czas jej trwania kształtuje się indywidualnie, może więc wynieść zarówno kilka, jak i kilkanaście miesięcy. Osobom ze znaczną nadwagą zaleca się w fazie równowagi, stosować 5 dni ścisłej diety białkowej, a następnie 5 dni diety wzbogaconej o surowe warzywa (czyli naprzemienność 5/5), natomiast chcącym schudnąć niewiele proponuje się schemat 1/1. Twórca diety, dr Pierre Dukan zapewnia, że półroczne stosowanie fazy równowagi pozwala stracić nawet do 20 kg.
Trzecia faza diety – Protal III – nazywana fazą utrwalenia jest ukierunkowana już nie na utratę masy ciała, ale na utrzymanie rezultatów uzyskanych w wyniku dwóch poprzednich etapów. Faza utrwalająca diety charakteryzuje się znacznie wzbogaconym jadłospisem. Pojawiają się w nim bowiem produkty, z których dotychczas trzeba było kategorycznie rezygnować. Stanowi to na pewno dodatkową motywację do kontynuowania diety, ponieważ można jeść wiele produktów i raczej nie powinniśmy mieć większych problemów z praktyczną realizacją założonego programu żywienia, a co za tym idzie z utrzymaniem wymarzonej wagi. Czas trwania fazy utrwalenia uzależniony jest od ilości zrzuconych uprzednio kilogramów. Przeliczenie jest proste, ponieważ na jeden utracony kilogram przypada około 10 dni fazy utrwalenia.
Czwarta i zarazem ostatnia faza diety – Protal IV – nazywana etapem stabilizacji zezwala osobie odchudzającej się jeść niemalże wszystko wprowadzając zaledwie kilka ograniczeń, takich jak niesłodzenie kawy i herbaty oraz unikanie słodyczy. W fazie stabilizacji należy pamiętać o jedzeniu śniadań bogatych w nabiał. Podobnie jak w fazie utrwalenia, także w fazie stabilizacji raz w tygodniu trzeba koniecznie jeść wyłącznie produkty dozwolone w fazie uderzeniowej kuracji. Ten etap jest głównie ukierunkowany na utrzymanie dotychczas uzyskanych efektów odchudzania i zaleca się, aby trwał już do końca życia.