Jadłospis

W każdej fazie diety białkowej doktora Dukana jadłospis powinien opierać się tylko i wyłącznie na produktach spożywczych dozwolonych na tym etapie kuracji odchudzającej. Przez cały czas należy koncentrować się na artykułach zawierających jak największą ilość białek prostych, a także eliminować lub ograniczać składniki potraw o dużej zawartości węglowodanów.

Przykładowy jadłospis w początkowej fazie diety może być złożony z pierwszego śniadania w postaci placuszków z trzech łyżek stołowych otrąb owsianych i jajka oraz dużego kefiru. Na drugie śniadanie możemy spożyć jajko ugotowane na twardo, na lunch cztery grube plastry gotowanego indyka uzupełnione niewielkim korniszonem, który spełnia tu raczej funkcję przyprawy, zapewniającej większe poczucie sytości. Obiadokolację może stanowić sałatka przyrządzona ze 100 gramów wędzonego łososia, 100 gramów chudego sera, z dodatkiem szczypiorku i dwóch łyżek jogurtu naturalnego. Spożycie wymaganej ilości płynów może pokryć przykładowo po pól litra następujących napojów: słabej czarnej kawy bez cukru, niesłodzonej czarnej i zielonej herbaty oraz niegazowanej wody mineralnej.

W drugiej fazie kuracji musimy pamiętać o naprzemiennym stosowaniu ścisłej diety proteinowej i menu białkowego wzbogaconego o dozwolone na tym etapie warzywa. Jadłospis na dni z dodatkiem warzyw może przykładowo uwzględniać pierwsze śniadanie złożone z zapiekanki na bazie jajka i chudej wędliny drobiowej. Na obiad można zjeść filety z indyka w sosie curry z warzywami, a na deser placuszki cynamonowo-migdałowe. Dzień zakończy wędzony dorsz spożyty na kolację. Innym wariantem jadłospisu odpowiedniego w tej fazie diety może być śniadanie złożone z bułki dukanowej z wędliną drobiową, sałatą i ogórkiem kiszonym. Kolejnym posiłkiem będzie obiad z kotletów kalafiorowych, a następnie deser w postaci ptasiego mleczka. Dzień zwieńczy kolacja złożona z zapiekanych jajek z tuńczykiem oraz wędliny z kurczaka.

W trzeciej fazie diety możemy do dotychczas spożywanych potraw zacząć wprowadzać owoce o niskiej zawartości cukru. Codzienny jadłospis przykładowo może składać się ze śniadania w postaci dwóch placuszków dukanowych usmażonych z szynką i cebulką na patelni teflonowej bez dodatku tłuszczu i posmarowanych beztłuszczowym serkiem. Na placuszki możemy położyć plasterki pomidora i popić posiłek niesłodzoną herbatą. Na lunch zjemy cztery klopsiki z piersi kurczaka z trzema łyżkami pomidorów z puszki oraz odrobiną odtłuszczonej kostki rosołowej ugotowanej na wodzie. Beztłuszczowy serek homogenizowany na deser popijemy herbatą. Na podwieczorek zjemy dwie małe kromeczki chleba pełnoziarnistego z 60 gramami chudego białego sera i plastrem szynki. Obiadokolację może stanowić stek wołowy z cebulą, czosnkiem i łyżką śmietany. Do tego miseczka sałaty polana sosem sojowym oraz jogurt naturalny z dodatkiem jednej łyżeczki kakao. W dalszym ciągu należy pamiętać o nawadnianiu organizmu dużą ilością płynów.

Czwarta faza kuracji proteinowej jest okresem stabilizacji, który powinien trwać już do końca życia. Zabezpieczeniem dla zdrowia kuracjuszy ma być jeden dzień ścisłej diety białkowej w tygodniu. Jest to jeden, wybrany na stałe, dzień tygodnia, w którym wymaga się spożywania wyłącznie produktów wysokobiałkowych dozwolonych w fazie uderzeniowej. Ten dzień przypomina o wysiłku włożonym w walkę z nadwagą i sprawia, że możemy cieszyć się osiągniętymi rezultatami odchudzania przez kolejne lata. Dodatkowo niezbędne jest codzienne spożywanie trzech łyżek otrąb owsianych. Przestrzeganie tych prostych reguł pozwola zachować na długi czas zarówno prawidłową wagę, jak i atrakcyjny wygląd.