Opinie

Podobnie jak wszystkie inne kuracje odchudzające, dieta francuskiego lekarza i dietetyka, doktora Pierre’a Dukana ma zarówno swoje mocne, jak i słabe strony. Przygotowując się do podjęcia tak ważnej decyzji, jaką jest z pewnością postanowienie o przejściu na dietę proteinową, warto najpierw zapoznać się z opiniami lekarzy na temat tej kuracji. Nie ulega wątpliwości, że ten rewolucyjny program żywieniowy cieszący się rosnącą na całym świecie popularnością, budzi jednak zaniepokojenie i kontrowersje w środowiskach lekarskich. Spowodowane jest to przede wszystkim samym charakterem diety, będącej kuracją wysokobiałkową, dopuszczającą spożywanie, zwłaszcza w pierwszej fazie, produktów złożonych głównie z białek pochodzenia zwierzęcego. W pierwszym tygodniu odchudzania z jadłospisu kuracjuszy wyeliminowane są ziemniaki, owoce i warzywa, a także makarony, pieczywo oraz ryż. Autor diety zapewnia, że ta trwająca nie dłużej niż 10 dni początkowa faza kuracji nie spowoduje przebiałczenia organizmu. Jednak tak restrykcyjne zalecenia sprawiają, że lekarze z różnych krajów zastanawiają się, czy ta nowatorska metoda nie jest szkodliwa dla zdrowia kuracjuszy, a dieta wystarczająco dobrze zbilansowana, by dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości wszystkich niezbędnych składników odżywczych.
Pomimo, że działanie diety proteinowej nie jest jeszcze dokładnie zbadane i występuje wiele niejasności, trzeba jednak bezdyskusyjnie przyznać, że na tle innych kuracji odchudzających wyróżnia się ona niezwykłą skutecznością. Proces utraty masy ciała postępuje bowiem bardzo szybko, nawet do 2–3 kilogramów tygodniowo. Takie błyskawiczne tempo zrzucania tkanki tłuszczowej teoretycznie może jednak skutkować wystąpieniem efektu jo-jo. Ścisłe przestrzeganie reguł żywieniowych, precyzyjnie określonych przez twórcę diety, ma zapewnić w fazie stabilizacji efektywne wyeliminowanie takiego ryzyka, gwarantując utrzymanie osiągniętej w czasie kuracji sylwetki i wagi ciała na bardzo długi czas. Ponadto, nie wymaga to wytężonego wysiłku fizycznego, co stanowi wyjątek, wśród kuracji odchudzających.

Jednak, zdaniem lekarzy, to właśnie aktywność ruchowa jest podstawą dobrego samopoczucia i zdrowia. Podczas wysiłku fizycznego organizm szybciej spala kalorie, dodatkowo uwalniają się hormony szczęścia, czyli endorfiny. Kolejnym argumentem przeciwko stosowaniu diety jest nadmierna szybkość tracenia zbędnych kilogramów. Specjaliści przestrzegają przed efektem jo-jo, który zwykle występuje u ludzi przerywających kurację, skutecznie zniechęcając ich do ponownego podjęcia walki z otyłością, czy nadwagą. Organizm nie był przygotowany na tak błyskawiczną utratę masy ciała, dlatego też zaraz po zaprzestaniu stosowania kuracji zaczyna magazynować zapasy energii poprzez odkładanie tkanki tłuszczowej, co może spowodować nie tylko powrót do wagi wyjściowej, ale nawet jej przekroczenie.

Zdaniem niektórych lekarzy wadą diety białkowej jest podwyższenie ryzyka wystąpienia znacznego zakwaszenia organizmu, powstającego na wskutek drastycznego wyeliminowania wszelkich produktów zawierających skrobię, przykładowo ziemniaków. Niedobór takich substancji może być odpowiedzialny za wytworzenie tak zwanych ciał ketonowych, co po około 3–4 miesiącach od rozpoczęcia stosowania diety może powodować znaczne osłabienie organizmu. Dr Dukan przewidział tę sytuację i wprowadził w swojej metodzie fazę naprzemienną. W tym okresie dostarczamy organizmowi deficytowych składników poprzez spożywanie na zmianę produktów białkowych i warzyw, bogatych w węglowodany proste będące źródłem niezbędnej energii.

Wśród większości opinii medycznych dotyczących tej diety zaobserwować można jednak zdecydowany sprzeciw wobec początkowego zakazu i późniejszego ograniczenia spożywania warzyw, owoców, czy produktów skrobiowych. Lekarze twierdzą, że najlepszym sposobem walki z otyłością czy nadwagą jest zmniejszenie ilości produktów skrobiowych, jednakże bez całkowitego ich wykluczania. Witaminy pochodzące z warzyw czy owoców, mają bardzo istotne znaczenie w zbilansowanej diecie, dlatego też panuje powszechne przekonanie, że nie warto ich eliminować. Ponadto wcale nie są wysokokaloryczne.

Reasumując, liczni przedstawiciele różnych środowisk lekarskich nie polecają stosowania kuracji Dukana ze względu na brak zbilansowanej diety oraz zakaz uprawiania sportu. Przestrzegają także przed zakwaszeniem organizmu, które może mieć bardzo niebezpieczne skutki.