Przepisy

W pierwszej fazie kuracji proteinowej możemy rozpocząć posilanie się bardzo smacznymi bułeczkami dukanowymi, upieczonymi według nieskomplikowanego przepisu. Na sześć sztuk należy przygotować: kostkę chudego twarogu, sześć łyżek otrębów pszennych, trzy jajka, rozgnieciony ząbek czosnku, łyżeczkę proszku do pieczenia, sól, pieprz, posiekane świeże zioła, dodatkowo można użyć natki pietruszki. Piekarnik nagrzewamy do 1800C. Z białek oddzielonych od żółtek ubijamy sztywną pianę. Pozostałe składniki mieszamy w misce i nastepnie stopniowo dodajemy ubitą pianę. Całość ponownie delikatnie mieszamy. Na formę do muffinek wysmarowaną olejem wykładamy ciasto i wstawiamy do nagrzanego piekarnika. Pieczemy przez około 30 minut, aż bułeczki wyrosną i zrumienią się.

Popularnym daniem fazy uderzeniowej jest także placek z otrąb owsianych. który przyrządzamy mieszając jedno jajko z dwiema łyżkami otrąb owsianych, jedną łyżką otrąb pszennych, jedną łyżką chudego serka homogenizowanego lub jogurtu beztłuszczowego oraz szczyptą soli i ewentualnie innych przypraw do smaku. Po dokładnym wymieszaniu wszystkich składników smażymy placek na suchej lub skropionej olejem patelni, najlepiej teflonowej.

Bardziej wykwintną potrawą, jednak spełniającą wszystkie wymogi pierwszej fazy kuracji, może być pierś z kurczaka nadziewana białym serem. Do przygotowania tego dania potrzebne będą: dwie lub trzy piersi z kurczaka, 200 gramów chudego białego sera, duży jogurt naturalny, szczypta cynamonu oraz nasze ulubione przyprawy. Na teflonową patelnię wykładamy lekko posolony biały ser, dodajemy także cynamon i pieprz. Smażymy ser do momentu, aż otrzyma ciągnącą konsystencję. Piersi kroimy na cienkie kotlety i delikatnie rozbijamy tłuczkiem. Usmażony ser wykładamy na rozbite plastry mięsa i zwijamy w ruloniki. Rolady przekładamy na rozgrzaną patelnię i zalewamy małą ilością gorącej wody. Przyprawiamy i pozostawiamy pod przykryciem. Gdy mięso zrobi się białe, zdejmujemy pokrywkę i smażymy aż do odparowania wody. W tym samym czasie jogurt mieszamy z przyprawami i tak przygotowanym sosem zalewamy roladki, które pozostawiamy jeszcze na patelni przez około cztery minuty.

Przepisy na drugą fazę diety proteinowej uwzględniają wprowadzenie dozwolonych już na tym etapie warzyw. Do przyrządzenia prostego kebabu należy przygotować: pierś z kurczaka, przyprawę gyros, połowę główki sałaty lodowej, jednego pomidora, pół papryki, pół opakowania jogurtu naturalnego, ząbek czosnku oraz pieprz. Pierś kroimy w paseczki, oprószamy przyprawą gyros i wkładany na godzinę do lodówki, a następnie smażymy na patelni bez tłuszczu. Z pokrojonych warzyw przyrządzamy sałatkę, którą mieszamy z usmażonym kurczakiem i sosem przygotowanym z jogurtu, czosnku i pieprzu.

Do przygotowania kotlecików z kalafiora będziemy potrzebować: jedną główkę kalafiora, dwa lub trzy ząbki czosnku, jedno jajko, łyżkę otrąb owsianych oraz łyżkę mąki kukurydzianej. Kalafior kroimy na mniejsze części i gotujemy do miękkości, następnie zgniatamy widelcem lub miksujemy w blenderze. Dodajemy jajko, rozdrobniony czosnek, otręby i mąkę. Po wymieszaniu nakładamy łyżką na rozgrzaną patelnię i smażymy obustronnie na złoty kolor.

Aby przygotować rybę w sosie greckim należy przygotować trzy mrożone filety z morszczuka, pół selera, jedną pietruszkę, jeden por, dwie marchewki, pół puszki pomidorów bez skórki oraz pieprz cytrynowy. Rybę odstawiamy do rozmrożenia. W tym samym czasie warzywa drobno siekamy lub ścieramy na tarce oraz rozdrabniamy pomidory z puszki. Rybę przekładamy do naczynia żaroodpornego, posypujemy pieprzem cytrynowym, wkładamy warzywa i pomidory, a następnie polewamy sosem pomidorowym. Naczynie przykrywamy i zapiekamy w piekarniku przez około 45–50 minut w temperaturze 1800C.

W trzeciej fazie kuracji mamy znacznie większe możliwości kulinarne, bo możemy urozmaicać nasze dotychczasowe dania dodatkiem owoców o niskiej zawartości cukru, komponując smaczne i pożywne desery. Przykładowo do przygotowania specjału o nazwie panna cotta potrzebujemy pół litra chudego mleka z ekstraktem waniliowym bez dodatku cukru, cztery żółtka, sześć łyżeczek słodziku w proszku, jedno opakowanie żelatyny oraz ¾ szklanki chudej śmietany. Mleko zagotowujemy, jajka ubijamy ze słodzikiem i dolewamy powoli do gotującego się mleka, nie zdejmując rondelka z palnika. Po uzyskaniu jednolitej masy zdejmujemy garnek z ognia, dodajemy żelatynę i odstawiamy do schłodzenia. Śmietanę łączymy ze słodzikiem i miksujemy. Następnie łączymy obie masy, a powstały jednolity krem wlewamy do miseczek i umieszczamy na kilka godzin w lodówce. Po wyjęciu z miseczek można każdą porcję polać balsamem ze zmiksowanych truskawek, a talerzyk ozdobić listkiem mięty. W czwartej fazie kuracji mamy już dowolność w przygotowywaniu potraw, pamiętać jednak musimy, aby przez jeden ustalony dzień tygodnia przestrzegać ścisłej diety proteinowej, określonej w fazie uderzeniowej.