Wady
Dieta Dukana, podobnie jak wszystkie inne kuracje odchudzające, nie jest niestety wolna od wad. U niektórych kuracjuszy może powodować znaczne zmęczenie i spadek libido. Negatywny wpływ na nasz organizm ma również niska zawartość węglowodanów w posiłkach proponowanych przez twórcę diety. Oprócz tego należy także wziąć pod uwagę zwiększone koszty utrzymania, gdyż mięso, na którym opiera się ta kuracja jest zazwyczaj dość drogie. Jeśli po zakończeniu diety zdecydujemy się na powrót do tradycyjnego odżywiania, to zachodzi duże prawdopodobieństwo ponownego przybrania na wadze ze względu na rozpoczęcie dostarczania organizmowi takiej ilości węglowodanów, która zapewnia lepsze przyswajanie kalorii.
Podejmując decyzję o przejściu na tę kurację białkową należy mieć świadomość, że jest ona przeznaczona wyłącznie dla osób w bardzo dobrej kondycji zdrowotnej. Analizując różne źródła dotyczące tej diety można spotkać się z ostrzeżeniami o poważnym obciążeniu nerek i wątroby Ponadto zdarza się, że proponowane potrawy powodują zaparcia i problemy z wypróżnianiem. Stosując tę dietę trzeba liczyć się z ogólnym osłabieniem organizmu, ponieważ zakłada ona stałe utrzymywanie niskiego poziomu cukru we krwi. A z tym wiąże się większe zapotrzebowanie na sen i większa podatność na zmęczenie. Ponadto dieta jest dość uboga w witaminy i minerały. Niektórzy kuracjusze są zdania, że zbyt długie przebywanie na diecie Dukana może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym nawet do raka jelita grubego, dlatego decyzję o przejściu na dietę należy bardzo dokładnie przemyśleć, pamiętając, że zdrowie jest ważniejsze niż idealna sylwetka. Każdy organizm może reagować na te same produkty w specyficzny sposób, dlatego sugerowanie się efektami odchudzania innych osób nie zawsze jest racjonalnym podejściem. Nasz organizm może zareagować zupełnie inaczej.
Sposób odżywiania oparty na białku może stanowić dla organizmu pewnego rodzaju terapię szokową. Czasami skutkuje to zwiększeniem podatności na różne infekcje oraz niekorzystnie wpływa na samopoczucie. Przy dłuższym przebywaniu na diecie należy liczyć się z możliwością wystąpienia zaparć, a w przypadku bagatelizowania tego problemu także hemoroidów. Te problemy są spowodowane spożywaniem dużej ilości białka. Znaczące obniżenie poziomu węglowodanów w przyjmowanych posiłkach może spowodować długotrwałe osłabienie oraz kłopoty z koncentracją uwagi. Ponadto niedobór cukrów osłabia tkankę mięśniową, co czasami skutkuje trudnościami w podnoszeniu cięższych przedmiotów. To właśnie z tego względu dieta ta nie jest przeznaczona dla chorych na cukrzycę, a także wykonujących ciężką pracę fizyczną. Jeśli osoba z cukrzycą miałaby w organizmie bardzo niski poziom cukru we krwi, mogłoby to wywołać naprawdę tragiczne skutki.
Jedyne witaminy, których dostarcza dieta proteinowa, to A i D, jednak ich nadmiar może prowadzić do zbyt dużego nagromadzenia toksyn w organizmie, a w konsekwencji do poważnych schorzeń nerek i wątroby oraz zatrucia organizmu. Poza tym taki sposób odżywiania może stać się przyczyną zakwaszenia środowiska wewnętrznego całego ustroju, dlatego podczas przebywania na diecie mogą stosunkowo często występować bóle mięśni. To właśnie z tego powodu w końcowych fazach kuracji zaleca się stopniowe wprowadzanie posiłków zbilansowanych w tradycyjny sposób.