Zalety

Przystępując do opisywania zalet diety Dukana należy rozpocząć od stwierdzenia, że w przeciwieństwie do wielu innych kuracji odchudzających, stanowi ona kompleksowy plan odchudzania, którego zadaniem jest nie tylko zmniejszenie masy naszego ciała, ale także wykształcenie w nas nowych, zdrowych przyzwyczajeń żywieniowych oraz dostarczenie niezmiernie przydatnej wiedzy na temat wpływu różnych składników pokarmowych na nasze zdrowie i samopoczucie. W tym samym czasie pozbywamy się niezdrowych nawyków, które bardzo często są główną przyczyną naszej nadwagi i permanentnego niezadowolenia.

Kolejną dość istotną kwestią w kuracji doktora Dukana jest to, że nie wprowadza ona typowych głodówek, mogących wyniszczyć organizm osoby odchudzającej się. Rzecz jasna, należy brać pod uwagę pewne ograniczenia, a nawet wyeliminowanie grupy produktów zakazanych zarówno w pierwszej, jak i w drugiej fazie kuracji, jednak artykuły dozwolone można spożywać w ilości zapewniającej sytość. Takie rozwiązanie sprawia, że nie będziemy odczuwać głodu w takim stopniu, jak to ma miejsce w przypadku diet drastycznie ograniczających ilość dziennego spożycia pokarmów. Z tego względu skrupulatne liczenie wartości energetycznej każdego dania jest całkowite zbyteczne, co znacznie ułatwi przejście przez cztery etapy kuracji. Dieta nie obejmuje poddawania się głodówce, co znacznie podnosi jej bezpieczeństwo potwierdzone badaniami klinicznymi. Oczywiście i w tej kuracji odchudzającej występują pewne przeciwwskazania medyczne, jednak można ją śmiało polecić wszystkim osobom cieszącym się dobrym stanem zdrowia.

Z pewnością jedną z największych zalet z punktu widzenia kuracjuszy jest zadziwiająco szybkie tempo utraty nadwagi. Dzięki stosowaniu diety Dukana można pozbyć się nawet do 15 kilogramów w przeciągu zaledwie dwóch, trzech miesięcy. Ponadto ścisłe przestrzeganie zasad każdej z czterech faz eliminuje zagrożenie wystąpienia bardzo niepożądanego efektu jo-jo. Nie trzeba się więc martwić, że w miarę upływu czasu ponownie przybierzemy na wadze.

Niekwestionowaną zaletą przebywania na diecie proteinowej jest wyraźna poprawa wyglądu skóry, co wiąże się ze spożywaniem dużych ilości mięsa i unikaniem jedzenia podawanego w restauracjach typu Fast Food. Białko zawarte w mięsie pełni rolę budulcową i odbudowuje zniszczone tkanki skóry, co wzmacnia odporność i przyspiesza usuwanie z organizmu zbędnych produktów przemiany materii. Należy jednak zachować umiar, bo nasz organizm nie jest przyzwyczajony do tak wysokiego poziomu białka.

Plan kuracji proteinowej został opracowany w taki sposób, że efekty jego stosowania są najbardziej widoczne już po kilku dniach, czyli w pierwszej fazie. Nagłe przestawienie się na produkty zawierające głównie białko może spowodować lekki szok dla naszego organizmu i być źródłem zniechęcenia już na samym początku diety, jednak widoczny i odczuwalny spadek masy ciała będzie niewątpliwie dodatkowym czynnikiem motywującym, który przywróci wiarę w skuteczność kuracji i zachęci do jej kontynuowania. Stosując plan żywieniowy Dukana nie jesteśmy skazani na monotonny jadłospis, gdyż począwszy od drugiego etapu diety mamy możliwość komponowania urozmaiconych i smacznych posiłków. Dodatkowym atutem jest łatwa dostępność produktów białkowych, na których opiera się kuracja, co dla mieszkańców małych miejscowości może mieć bardzo istotne znaczenie.