Faza utrwalenia
Trzeci etap diety proteinowej doktora Dukana – Protal III – nazywany fazą utrwalenia jest najważniejszym okresem tej kuracji, ponieważ ma na celu ochronę naszego organizmu przed, równie niepożądanym, co niestety często towarzyszącym innym dietom, efektem jo-jo. W przypadku braku zapewnienia takiej ochrony cały trud i wysiłek kuracjuszy zostałby zniweczony, gdyż błyskawicznie osiągnięte przez nich efekty odchudzania miałyby rzecz jasna charakter bardzo krótkotrwały. Mając świadomość tych niekorzystnych tendencji twórca diety proponuje etap, w którym pracuje się nad utrzymaniem uzyskanej wagi oraz utrwala nowe nawyki żywieniowe.
Intencją takiego postępowania jest ustrzeżenie się przed efektem jo-jo. Czas trwania tej fazy jest proporcjonalny do ilości zrzuconych kilogramów, dlatego dla każdego kształtuje się indywidualnie. Szacunkowo na każdy utracony kilogram masy ciała przypada około dziesięć dni diety, co oznacza, że jeśli przykładowo w czasie fazy uderzeniowej i fazy równowagi udało nam się łącznie stracić na wadze 9 kg, to faza utrwalenia powinna trwać w przybliżeniu 90 dni. Stosując się do tego nieskomplikowanego przelicznika każdy jest w stanie samodzielnie obliczyć czas dzielący go od ostatecznej stabilizacji, która zostanie osiągnięta w czwartym etapie diety. Można by odnieść wrażenie, że to dość długi okres, jednak mając na uwadze niewielką ilość produktów zabronionych, dochodzimy do racjonalnego wniosku, że czas ten minie dość szybko i przyjemnie, a nasz jadłospis może być naprawdę urozmaicony pozwalając delektować się nam ulubionymi daniami.
W fazie utrwalenia do dotychczas obowiązującego schematu odżywiania można dołączyć uprzednio zabronione produkty spożywcze, takie jak pełnoziarniste pieczywo w ilości do dwóch kromek dziennie, kilka plastrów sera, makaron, ziemniaki lub ryż w ilości odpowiadającej jednemu z trzech wymienionych wyżej artykułów, nie częściej niż dwa razy tygodniowo. Menu można urozmaicić również owocami, jednak tylko takimi, które zawierają niewielką ilość cukru, dlatego w dalszym ciągu powinno się unikać bananów, winogron i czereśni. Dwa razy w tygodniu można pozwolić sobie na pełny obiad z przystawką, daniem głównym i kieliszkiem czerwonego wina, jednak potem na jeden dzień należy powrócić do pierwszej fazy diety.
Podczas fazy utrwalenia wagi należy jak najściślej stosować się do zasad diety pozwalających na spożywanie pokarmów proteinowych fazy uderzeniowej, takich jak warzywa kuracji równomiernej, jedna porcja owoców o niskiej zawartości węglowodanów dziennie, dwie kromki pełnoziarnistego chleba dziennie, 40 gramów sera, dwie porcje produktów skrobiowych tygodniowo, udziec jagnięcy lub pieczeń z polędwicy wieprzowej. Jako ukoronowanie kuracji odchudzającej mamy jeszcze: dwa odświętne posiłki w tygodniu oraz obowiązkowo i bezwarunkowo jeden dzień ścisłej diety proteinowej (faza uderzeniowa) w tygodniu. Stosowanie się do tego rygoru żywieniowego jest bezdyskusyjne i nie może być zastąpione łagodniejszymi rozwiązaniami. Niestety spora grupa ludzi, widząc efekty dotychczasowego odchudzania, zaprzestaje dalszych działań kuracji, co w przypadku tej diety oznacza z całą pewnością powrót do wagi wyjściowej.