Antykoncepcja przy diecie Dukana

Powszechne wprowadzenie na rynek mini-pigułek antykoncepcyjnych dało wielu kobietom zabezpieczającym się przed nieplanowaną ciążą szansę zachowania dotychczasowej wagi, a z pewnością zdecydowanie ograniczyło tempo przybierania masy ciała, co bardzo często miało miejsce w przeszłości. Dawne preparaty charakteryzowały się znacznie większą zawartością hormonów, co niestety w dużym stopniu przyczyniało się do zaburzenia równowagi hormonalnej i stanowiło jedną z głównych przyczyn tycia. Kobiety, które po raz pierwszy rozpoczynają kurację antykoncepcyjną pod postacią pigułek powinny wziąć pod uwagę to, że ingerencja w równowagę hormonalną organizmu prawdopodobnie będzie skutkować przyrostem wagi. Jest to zwykła reakcja obronna ustroju przygotowującego się do zmian. Z tego względu dla zachowania odpowiedniej wagi kobiety przyjmujące doustną antykoncepcję muszą zwracać baczną uwagę na dietę. Idealnym rozwiązaniem zaradczym dla tych dopiero rozpoczynających stosowanie doustnej antykoncepcji może być etap czwarty diety Dukana, czyli faza stabilizacji, z uwagi na fakt stosowania protein, spożywanych w ciągu jednego dnia tygodnia oraz codziennych dawek otrębów owsianych. Zaleca się kontynuowanie kuracji przez 3-4 miesiące, gdyż z obserwacji lekarzy wynika, że w takim właśnie okresie występuje największe zagrożenie nagłym przybraniem masy ciała.

Jeżeli stosując wskazania fazy stabilizacyjnej nie uda nam się niestety osiągnąć zaplanowanych rezultatów, należy rozważyć zastosowanie schematów żywieniowych określonych w drugim etapie diety Dukana, czyli w fazie równowagi. Najlepsze efekty powinna przynieść wersja naprzemienna 1/1, to znaczy sekwencja, w której po jednym dniu proteinowym następuje jeden dzień proteinowy uzupełniony warzywami. Po ukończeniu fazy naprzemiennej można przejść do kolejnego etapu kuracji, czyli fazy trzeciej zwanej fazą utrwalenia. Obowiązuje tu identyczna reguła, według której należy zaplanować dziesięć dni diety na każdy utracony kilogram masy ciała. Następnie przechodzimy do fazy czwartej, stabilizacyjnej, która powinna trwać przez co najmniej cztery miesiące. Jeśli pomimo tego zauważymy dalsze przybieranie na wadze, konieczne będzie zastosowanie czterech faz diety białkowej, przy przestrzeganiu spożycia wyłącznie protein w ciągu wybranego dnia tygodnia przez cały rok.

Z pewnością kuracja proteinowa Dukana nie jest przeciwwskazaniem do stosowania antykoncepcji hormonalnej, jednak niektóre użytkowniczki uskarżają się na plamienia w środku cyklu oraz na niewystępowanie lub znaczne przesunięcia czasowe krwawienia miesiączkowego. Warto zastanowić się, co może być powodem tych zaburzeń. Po pierwsze, organizm ma prawo tak reagować, ponieważ stosowanie kuracji odchudzającej wprowadza do stałego rytmu dnia i sposobu odżywiania się bardzo istotne zmiany. Eliminowaniu tkanki tłuszczowej towarzyszy zwykle pojawienie się dodatkowej dawki zawartych w niej estrogenów, które mogą powodować zmiany w przebiegu miesiączkowania. Po drugie, w przypadku diety Dukana przyczyną może być spożywanie otrąb. Ta mieszanka ziaren zbóż zawiera błonnik, składnik pokarmowy nie tylko przyspieszający przemianę materii, ale też spowalniający wchłanianie się innych substancji, przykładowo środków farmaceutycznych, co w niektórych przypadkach może oznaczać utratę skuteczności ich działania. Dlatego nie jest wskazane równoczesne spożywanie otrębów i pigułek antykoncepcyjnych. Najlepszą porą na antykoncepcję jest wieczór, wtedy tabletka może być wchłaniana przez całą noc, oczywiście pod warunkiem, że przed snem nie spożyjemy otrębów i mieszanek czosnkowych, które ten proces zaburzają. Każda dieta, a zwłaszcza wprowadzająca duże zmiany do codziennego jadłospisu, powinna być koniecznie skonsultowana z lekarzem ginekologiem, który stwierdzi, czy pigułki antykoncepcyjne mogą być nadal przyjmowane.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.