Dieta Dukana w czasie ciąży

Dietę proteinową Dukana można bez wątpienia zaliczyć do bezpiecznych programów żywieniowych, polecanych praktycznie dla każdego. Czy jednak powinny ją także stosować kobiety w ciąży i w okresie laktacji? Co jest najbardziej istotne dla kobiet oczekujących dziecka, które obawiają się nadmiernego przybrania na wadze? Kuracja białkowa stosowania w ciąży i tuż po niej wymaga pewnych modyfikacji uwzględniających ten szczególny stan żeńskiego organizmu. Kobiety w okresie od poczęcia potomstwa do planowanego terminu porodu nie powinny przybrać na wadze więcej niż 8–12 kg. Przyrost ten jest oczywiście uwarunkowany wieloma różnymi czynnikami, a w szczególności wzrostem i budową anatomiczną kobiety, a także liczbą wcześniejszych ciąż. Aby zapobiec zbyt dużemu i szybkiemu przybieraniu masy ciała, można z powodzeniem zastosować plan żywieniowy opracowany dla trzeciego etapu diety Dukana, czyli dla fazy utrwalenia wagi.
Dieta w żadnym wypadku nie może komplikować przebiegu ciąży, dlatego musi być odpowiednio przygotowana. Kobiety spodziewające się dziecka powinny wprowadzić łagodzące zalecenia, a mianowicie jeść podwójne porcje owoców, chude mleka zastąpić półtłustym (najlepiej 2%) oraz spożywać nabiał pod postacią przykładowo jogurtów, czy białych serków. Kobieta ciężarna musi także wyłączyć z jadłospisu dzień oparty wyłącznie na czystych proteinach. Nawet w przypadku nadwagi przed zajściem w ciążę, trzeba dołożyć wszelkich starań, by w okresie tych dziewięciu miesięcy nie przybierać na wadze zbyt dużo i szybko. Efekty rekomendowanej na ten okres trzeciej fazy kuracji białkowej można dodatkowo wzmocnić rezygnując z produktów skrobiowych oraz odświętnych posiłków.

Znaczna otyłość w ciąży może powodować komplikacje zdrowotne zarówno dla matki, jak i dziecka Przy tego rodzaju zagrożeniach można zastosować drugą fazę diety Dukana, czyli fazę naprzemienną. W skrajnych przypadkach dopuszcza się nawet wprowadzenie fazy pierwszej o charakterze uderzeniowym, jednak tylko na początku ciąży i bezwarunkowo pod ścisłą kontrolą lekarza ginekologa.

Kobiety po porodzie, nawet pomimo usilnego dążenia do odzyskania wcześniejszej figury, także bardzo często mają problemy z nadwagą. Oczywiście nie wolno zapominać, że sylwetka kobieca wraz z wiekiem i kolejnymi ciążami podlega naturalnym przemianom, a próby odchudzania się za wszelką cenę mogą bardzo niekorzystnie wpłynąć na ogólną kondycję zdrowotną organizmu. Niezmiernie ważna jest akceptacja zmian zachodzących we własnym ciele. Ponadto warto podkreślić, że w okresie karmienia piersią nie są wskazane żadne restrykcyjne diety. Można zastosować jedynie trzecią fazę kuracji białkowej, czyli fazę utrwalenia, w złagodzonej formie, zalecanej w czasie trwania ciąży.

Od momentu zakończenia karmienia piersią można rozpocząć starania o przywrócenie sylwetki sprzed ciąży. W tym celu rozpoczynamy drugą fazę kuracji, czyli etap równowagi. stosując naprzemienność w rytmie 1/1, w którym po dniu czystych protein następuje dzień urozmaicony warzywami. Po fazie naprzemiennej wprowadzamy kolejne dwa etapy kuracji białkowej. Jeżeli nadwaga po ciąży kształtuje się w granicach 10–20 kg należy poważnie wziąć pod uwagę zastosowanie kolejno wszystkich czterech etapów diety Dukana.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.