Sukces skuteczności diety Dukana opiera się na ścisłym stosowaniu jej reguł. Program składa się z czterech etapów, przy czym należy pamiętać, aby nie zmieniać ustalonej kolejności poszczególnych faz. Kuracja polega zarówno na wprowadzeniu wysokobiałkowego menu, jak i też ograniczeniu ilości przyjmowanych węglowodanów. W fazie uderzeniowej diety w jadłospisie kuracjuszy powinno znaleźć się przede wszystkim chude mięso i nabiał. Metoda przypomina sposób działania niespodziewanej głodówki, z tą jednak istotną różnicą, że organizm otrzymuje wszystkie niezbędne składniki odżywcze. W celu zapewnienia jak największej ilości białek prostych i przyspieszenia procesów metabolicznych, wskazane jest spożywanie chudego mięsa najlepiej grillowanego lub pieczonego, drobiu bez skóry, chudych wędlin drobiowych i szynki, chudego nabiału w postaci białego sera, jogurtów, mleka, kefirów i maślanki, a także podrobów, wszystkich rodzajów ryb (wędzonych, pieczonych, gotowanych i surowych), owoców morza oraz jajek. Menu może zostać uzupełnione o korniszony, cytrynę, przyprawy pobudzające trawienie, przykładowo chili, musztardę, ocet i sól. Należy przez cały czas pamiętać o piciu dużej ilości płynów, najlepiej nisko mineralizowanej wody, od półtora do dwóch litrów dziennie. Dopuszcza się także kawę, herbatę, herbatki owocowe i zioła, jednak bez dodatku cukru. Ten etap diety może wydawać się bardzo restrykcyjny, jednak nie powinno rozszerzać się listy dozwolonych artykułów, aby zachować zasadę niełączenia będącą jedną z podstaw sukcesu diety. Taki schemat odżywiania stosuje się w zależności od potrzeb, od pięciu do dziesięciu dni.
Produkty spożywcze dopuszczone w pierwszej fazie podzielono na dziesięć kategorii. Dwie pierwsze stanowią chude mięsa i podroby. Unikać należy antrykotu i rozbratla ze względu na dużą zawartość tłuszczu, a także końskiej łaty, wieprzowiny, jagnięciny oraz tłustych części podrobów. W grupach ryb i owoców morza nie napotykamy większych ograniczeń, pamiętać jednak trzeba, aby ryby w konserwach były wyłącznie w sosie własnym. Z kategorii drobiu zabronione są ptaki o płaskich dziobach, takie jak kaczki i gęsi. Pozostałe ptactwo jest dozwolone, pod warunkiem spożywania bez skóry, która zawiera najwięcej tłuszczu. Najpopularniejszym przedstawicielem tej grupy jest kurczak, ze względu na dostępność oraz łatwość i różnorodność przyrządzanych potraw. Następną kategorię stanowią chude wędliny o zawartości tłuszczu nieprzekraczającej 4%. Prawdziwa szynka, golonka i szynka wędzona są niestety zabronione. Kolejna grupa to produkty jajeczne dozwolone w każdej postaci, na które muszą jednak uważać osoby borykające się z wysokim poziomem cholesterolu. Kategoria chudego nabiału zawiera jogurty, twarożki beztłuszczowe i serki homogenizowane. Produkty o smakach owocowych są dozwolone, jednak w umiarkowanych ilościach, maksymalnie dwa razy dziennie. Jedyną obowiązkową dla każdej osoby przystępującej do kuracji odchudzającej grupę stanowią płyny spożywane w ilości nie mniejszej niż półtora litra dziennie w postaci wody, niesłodzonej kawy lub herbaty oraz innych napojów nie zawierających zarówno cukru, jak i alkoholu. Wykaz dozwolonych kategorii kończą środki dodatkowe, do których zaliczyć można: chude mleko, słodzik zastępujący zabroniony cukier, ocet, tymianek, zioła, czosnek, pietruszkę, cebulę, czy szczypiorek. Użycie przypraw jest uzasadnione wzmocnieniem uczucia sytości.
Po zakończeniu najbardziej restrykcyjnego etapu kuracji nasz jadłospis w drugiej fazie diety można wzbogacać, stosując odpowiedni schemat naprzemienności, o warzywa w formie surowej lub gotowanej. Szczególnie polecane są: pomidory, szparagi, sałata, ogórki oraz grzyby, a także: szpinak, rzodkiewki, pory, zielona fasolka, kapusta, koper, seler, cukinia, cykoria, bakłażany, papryka, marchew, boćwina, buraki w umiarkowanych ilościach i bakłażany. Nadal nie należy spożywać ziemniaków, ryżu, kukurydzy, grochu, zielonego groszku, bobu, soczewicy, fasoli i karczochów. Trzecia faza diety zezwala na jedzenie dotychczas spożywanych produktów, ale menu można urozmaicić również owocami, jednak tylko takimi, które zawierają niewielką ilość cukru, dlatego w dalszym ciągu powinno się unikać bananów, winogron i czereśni. W czwartym etapie kuracji możemy jeść dowolne potrawy pamiętając, aby w jednym ustalonym dniu tygodnia przestrzegać ścisłej diety proteinowej, określonej w pierwszej fazie kuracji. Nie należy zapominać o codziennym spożywaniu co najmniej trzech łyżek stołowych otrąb owsianych. Przez cały czas stosowania diety białkowej trzeba całkowicie zrezygnować ze smażenia na tłuszczu. Wyjątek stanowią patelnie, które posiadają specjalne dno zapobiegające przywieraniu i przypalaniu potraw. Alternatywą dla smażenia może być gotowanie na parze, pieczenie w piekarniku albo grillowanie.